Aj vaše dieťa sa môže stať závislým na internete. Kedy by ste mali spozornieť?

.

Podľa aktuálnych štatistík deti na internete najčastejšie vyhľadávajú online hry a hneď za nimi na nachádzajú rôzne videá. Kým takých desať rokov dozadu, začínali surfovať deti okolo desiateho roku života, dnes sa táto hranica posunula o tri až štyri roky nižšie a každým rokom klesá. Dohadom má dnes až deväťdesiatpäť percent detí vo veku jedenásť rokov, svoj vlastná mobil s prístupom na internet. Ak si vezmeme do úvahy všetky tieto fakty, nie je divu, že mnoho detí prepadne závislosti.

holka
 

  1. Ak vaše dieťa ihneď po vstaní z postele zapína počítač, po príchode zo školy hádže tašku do kúta a už surfuje, alebo ho nedokážete dostať do postele ani za svet, lebo ešte musí niečo dorobiť na internete, mali by ste spozornieť. Ak ste práve domov priniesli počítač a tento stav trvá mesiac, či dva, nie je to nič zvláštne. Deti milujú všetko nové, či už ide o hračku, domáce zviera, alebo topánky. Pokiaľ však ani po krátkom čase ich záujem po počítač neklesá, je potrebné pristúpiť k istým opatreniam. Zaveďte jasné pravidlá. Napríklad ráno, pred odchodom do školy, je počítač zakázaný. Po príchode domov môže dieťa za ním stráviť pol hodiny, potom si musí urobiť úlohy a k svojim ONLINE aktivitám sa vrátiť až keď budú hotové.

 

  1. Ak vaše dieťa začne ignorovať svoje základné biologické potreby, je zle. Hovoríme napríklad o tom, že dokáže zadržiavať moč aj niekoľko hodín, pretože sa od obrazovky doslova nedokáže odlepiť. Môže taktiež odmietať obedovať v kuchyni a jedlo si vezme so sebou do izby, alebo od vás požaduje, aby ste mu ho doniesli. Takéto móresy určite zatrhnite ihneď v počiatkoch.

 aplikace

.
  1. Pokiaľ svoju ratolesť nachytáte, ako uprostred noci surfuje na internete cez mobil, alebo ho používa počas cesty autom, či na záchode, je nám jasné, že to nie je OK. V tomto prípade sa nebojte dieťaťu telefón vziať. Počas noci, alebo na toalete sa určite zaobíde aj bez neho. Riešením je aj obmedzený dátový balíček, ktorý po vyčerpaní dát dieťaťu internet už nedovolí používať.

Aj vaše dieťa sa môže stať závislým na internete. Kedy by ste mali spozornieť?
4 (80%)1
.